teljes spektrumú gyógyhatású égők



Webáruház

MENÜ
Egészséges asztali lámpa
A fény hatása
Fény hiánya
Egészséges fény
Miért a teljes spektrumú égőt használjam
Milyen égőt használjak
Ionizátor
Stressz mentes ébredés
Fényhiány kezelése
Kisérletek
Kingray készülékek
Kapcsolat








Valójában a világítás számos problémakört érint.

A hagyományos izzószálas égőket teljesen felváltják az energiatakarékos kompakt fénycsővek mely megosztaja a szakemberek véleményét. Az energiatakarékos fényforrások egészségkárosító hatására figyelmeztet a német Épületbiológiai Szövetség.

Az elektromágneses kisugárzás és a higanytartalom miatt aggódnak
Schmidt hozzátette, a takarékos izzók speciális, villódzó fényének hosszú távú hatásairól egyelőre meglehetősen keveset tudnak. A fény különleges kék tartalma akár stressz reakciókhoz és alvászavarokhoz is vezethet, mivel gátolja a melatonin nevű hormon termelődését. A melatonin felelős az alvásért az emberi szervezetben. Azon égők melynek fény spektruma megegyezik a napfényével, az  nem okoz alvászavart.
A Magyar Világítástechnikai Társaság azt hangsúlyozza, hogy az energiatakarékos fényforrás az elmúlt években rengeteget fejlődött. Az elektromágneses sugárzást például minden más elektromos készülékhez hasonlóan szabványok szabályozzák.

A szakértő ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy megbízható minőségű termékeket vásároljunk, a túl olcsó termék ugyanis gyanús lehet. A rendkívül mérgező higanytartalom mellett ezeknek az égőknek az elektromágneses kisugárzása is nagyon magas lehet. 

Figyelembe kell vennünk:

  • a fényforrás típusát, amelynél figyelembe kell venni a helyet a világítás jellegét és a megvilágítás erősségét.
  • a fény valós mennyiségét lumen-ben. A fényforrás fényerőssége, jelenleg Watt-ban van megadva, amiből csak sejteni lehet a fényforrás valós erőségére
  • CRI Color Rendering Index színvisszaadási index, 100% a napfénye (jelenleg ritkán adják meg)
  • Fény minőségét 
  • a fény színét (pontosabban a fény színhőmérsékletét, melyet Kelvin fokban adnak meg)

Fényforrás

Színhőmérséklet

Gyertyaláng

1800 K

Villanykörte (izzószál)

2800 K

Meleg fehér színű fénycső

2700 K

Foto izzó

3200 K

Hideg fehér „Cool White” fénycső

4100 K

Reggeli, délutáni alacsony napállás

4800 K

Átlagos napfény

5600 K

Napos idő, délidőben (árnyékban)

6000 K

Borult, ködös idő

10000 K

A fény színe (a fényforrás színhőmérséklete). A szemünk (és természetesen a  növények fotoszintézisében részt vevő részei) úgy van beállítva, hogy szórt napfényben "működjenek" megfelelően, amit fehér fénynek érzékelünk. Természetesen "fehér" fény nem létezik. A "fehér" nem egy szín, hanem több, különböző hullámhosszúságú (színű) fény kombinációja, melyek egy színspektrumot töltenek fel. Amit mi "fehér fénynek" érzékelünk, az tulajdonképpen több, a spektrumban megtalálható színösszetevő átlaga.

 

 

 







www.napfenyego.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!